Pravda a mýty v digitálním marketingu…

…byl název prosincového formálního setkání setkání klubu Marketingového Institutu (MKTI) v pražské  Malostranské besedě. Jeho cílem mimo jiné bylo uvést přítomné účastníky do problematiky digitálního marketingu, „neboť se ukazuje, že řada marketérů si není jistá, o čem je to vlastně řeč“. Zajisté se nejedná o jediné téma, o kterém mnozí specialisté v oblasti digitálního marketingu mají pouze mýtické představy, nedostatečné nebo žádné informace. Poslední setkání klubu MKTI tuto pravdu potvrdilo (viz konkrétní příklad).

Digitální zařízení více nebo méně přesně zaznamenávají otisky svých uživatelů – spotřebitelů, stávajících a potenciálních zákazníků nejen digitálních produktů a služeb, kteří moderní technologie používají. Sledovat tuto stopu je bez pochyb důležité. Pokud jsou změny v chování spotřebitele považovány za nejvýznamnější faktor ovlivňující investice do digitálního marketingu (viz grafy níže), není tím zřejmě myšleno pouze chování digitálních zařízení. Nebo je cílem marketérů budovat vztahy s přístroji?

Schopnost správně zvolit cílové trhy a  vybudovat s nimi výnosné vztahy (tzn. podstata marketing managementu) nebo poznat chování spotřebitele je věda a umění, která má k dispozici širokou paletu možností a nástrojů, jak prozkoumat a popsat nejen to, co je zřetelné (měřitelné) na první pohled (klik myší apod.). Také marketingový proces nepředstavuje pouze identifikaci a využívání komunikační kanálů. Je mnohem rozmanitější. Stejně jako digitální média, digitální produkty a služby, jejich uživatelé.

Níže uvedené grafy doplňují informace k výsledkům průzkumu českých digitálních agentur, zveřejněných již před měsícem. Obsahují srovnání s výsledky studie SoDA’s 2011 Digital Marketing Outlook pouze v rámci čtyř vybraných kategorií, které jsem připravila pro setkání klubu MKTI. Pro ty, kteří právě digitální marketing považují za vědu a umění, stojí za prolistování celá studie. Může být pro ně stejně inspirativní a zajímavá, jako pro mě prosincové setkání marketérů. Jak bylo vidět, vzdělávání marketérů je nezbytné nejen v případě digitálního marketingu, ale také marketing managementu, řízení marketingových procesů a marketingového výzkumu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s