Přinese další operátor nejen levnější volání?

Horkým tématem letošního léta je vyhlášení výběrového řízení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na volné rádiové kmitočty, jehož cílem je umožnit vstup čtvrtého operátora. Na lokálním trhu mobilní komunikace se již delší dobu nic zajímavé nedělo, nabídka a reklamní kampaně 3 konkurentů častokrát působily (působí) jako opakované variace na stále stejné téma.

Překvapením proto není ani podobnost jejich zákazníků z hlediska využívání internetu v mobilu. Teprve až detailní analýza uživatelů internetu rozdělených podle jednotlivých českých operátorů (O2, T-Mobile a Vodafone) a srovnání této skupiny se všemi zákazníky odkrývá na první pohled nepatrné odchylky. Infografika a přiložená online prezentace ukazují, že uživatelé internetu v mobilu častěji využívají sociální média, nakupují na internetu nebo mají zkušenost s bezkontaktní platbou prostřednictvím mobilního telefonu.

Je otázkou, nakolik jsou tyto informace o chování zákazníků mobilních operátorů zajímavé pro stávající či budoucí české operátory, paralelně pro reklamní agentury, vývojáře mobilních aplikací atd. Kolik z nich využívá nejen off-line nebo internetový, ale také mobilní výzkum? Je jasné, že byznys mobilních operátorů není zdaleka tak monotónní, jak by se mohlo zdát. Tak jako ani používání mobilních telefonů neslouží pouze k (levnému) volání nebo posílání zpráv.

Poznámka: Podle posledních aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) publikovaných v březnu 2012 je v České republice přibližně 93,9% jednotlivců ve věku 16+ let (96,9% ve věku 16 – 74 let) používajících mobilní telefon a 65,5% jednotlivců ve věku 16+ let (73,0% ve věku 16 – 74 let) používajících internet, viz statistika ČSÚ.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s