Vývojáři začínají ostřit na seniory

Jednoduchost a koncentrace na podstatné funkce, komunikace se spotřebiteli, vyhodnocování zpětné vazby a modelování aplikace podle potřeb uživatelů – to jsou základní pilíře vývoje české aplikace BIG Launcher, která získává své příznivce na celém světě. Má přiblížit chytré telefony i měně technologicky zdatným uživatelům.

Chytré telefony se stávají všestrannější a lepší. Při každé aktualizaci se jejich uživatelé musí učit pracovat s novými funkcemi a aplikacemi, které by jim měly usnadnit život. Tento cíl se však výrobcům mobilních zařízení ne vždy daří dosáhnout, před některými inovacemi častokrát kapitulují také zkušení a technologicky zruční spotřebitelé. Nemluvě o seniorech nebo zrakově postižených, pro které přitom mobilní telefon častokrát představuje nástroj nutný pro přežití.

BIG Launcher Team 2013Právě na tyto cílové skupiny, zároveň všeobecně technicky méně zdatné uživatele chytrých telefonů, se zaměřil český vývojářský tým BIG Launcher. Již druhým rokem vyvíjí aplikaci určenou pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Pro inspiraci nešel duchovní otec projektu Jan Husák (vpravo na fotce) daleko. „Na počátku myšlenky byla moje maminka,“ prozrazuje vznik nápadu. „Na to, aby viděla na displej běžných telefonů bez brýlí, už má krátké ruce. Na druhou stranu je zvyklá s mobilem fotit, používat budík a další funkce, které jsou běžné. To speciální telefony pro seniory nenabízejí,“  tvrdí Husák.

Velké řešení pro malé telefony

Osobní zkušenost Jana Husáka zrcadlí obecnější problém a trend: populace (nejen) v České republice stárne, zároveň se zvyšuje počet lidí používajících dotykový displej. Životní cyklus mobilních telefonů má v reálném lidském životě opačný směr, děti často předávají starší přístroje rodičům a pořizují si novinky. „Babičkovské“ modely klasických tlačítkových telefonů postupně nahrazují modernější a chytřejší produkty. Je pouze otázkou času, kdy tržní predátory z čeledě Aligátorů nahradí další evoluční řada chytrých přístrojů určených speciálně pro seniory.

BIG Launcher nečekal, až se to stane. Naopak sám vytvořil jedno z prvních řešení na trhu mobilních aplikací „nejen pro babičky“. Nápad Jana Husáka a jeho technologické zpracování programátorem Danielem Kunešem si doposud získal již více než 250 tisíc příznivců na celém světě. Co nejvíce oceňují na jejich produktu? Na prvním místě jednoduchost a čitelnost. Všechny nabídky jsou zobrazeny velkým písmem na kontrastním pozadí, seznamy hovorů a SMS zpráv používají navíc zřetelné barevné rozlišení. Nepřijatý hovor a nová zpráva jsou jasně signalizovány blikajícím tlačítkem s ikonou.

Koncentrace na to podstatné

BIG Launcher ScreenV základní obrazovce najdete pouze datum s hodinami a šest velkých tlačítek se základními funkcemi: telefon, SMS, fotoaparát, galerie, tlačítko SOS a přístup do instalovaných aplikací. BIG Launcher se snaží o maximální zjednodušení prostředí, přitom ale nechce ubírat funkce, které prostředí Androidu nabízí. Pod jedním tlačítkem je proto schovaný dobře čitelný seznam instalovaných aplikací. Posledně spuštěné aplikace navíc zůstávají na začátku seznamu, takže odpadá dlouhé hledání.

Další benefity pro uživatele představují velký číselník telefonu, možnost přidání dalších obrazovek a nastavení funkce libovolného tlačítka: rychlé volání, spuštění aplikace, interní přepínače na Wi-Fi nebo Bluetooth, externí widgety od jakékoliv nainstalované aplikace. Aby byla pro uživatele obrazovka mobilní telefonu přitažlivější a osobnější, k dispozici jsou mu stahovatelná témata a balíky ikon.

Mobilní pomoc na dosah

Podle údajů ČSÚ z roku 2012 je v České republice přibližně 1,7 milionu seniorů ve věku 65 let a více. Z nich žije osamoceně více než polovina žen a čtvrtina mužů. Pravděpodobnost, že jim v případě náhlého zdravotního kolapsu někdo podá pomocnou ruku, je nízká. Protože je BIG Launcher určen zejména pro seniory, důležitým prvkem je tlačítko SOS. Po jeho stisknutí se telefon přepne do hlasitého režimu a automaticky vytočí zadané číslo, ať už to je číslo rodinného příslušníka, nebo pečovatelské služby.

Zároveň uživatel může automaticky vyslat SMS zprávu s žádostí o pomoc a odkazem na Google Mapy, kde se přístroj nachází. Samozřejmostí je také bezpečnostní časový limit. Proti případnému stisknutí SOS tlačítka omylem lze nadefinovat časový interval, po který je možné SOS zrušit.

Cesta k zákazníkovi

Aplikace BIG Launcher se stále zdokonaluje. Dotazy a připomínky uživatelů jsou zodpovězeny a řeší se, náměty nepadají do archivní složky, aniž by inspirovali tvůrce BIG Launcher k vytváření dalších funkcí. Tento postup nepochybně přispívá k budování databáze spokojených uživatelů.

Cesta k novým zákazníkům není snadná, proto BIG Launcher připravuje projekt vzdělávání seniorů, který začne letos na podzim. „Náš cíl je jednoznačný: Android pro každou babičku a dědečka. Ukažme jim, že moderní mobily nejsou jen pro geeky,” uzavírá Husák.

Článek byl v tištěné podobě publikován v příloze Connect! pro IT profesionály časopisu Computer 18/13. Chcete vědět, jaké výhody přináší BIG Launcher seniorům? Podívejte se na vtipné a poučné video BIG Launcher. Více informací najdete na http://biglauncher.com/ a Facebook BIG Launcher.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s