Úspěšné světové akcelerátory

Špičkové programy na podporu začínajících podnikatelů už nejsou pouze doménou USA. Kvalitní projekty najdete také v jiných kontinentech a zemích. Podívejte se na výběr těch nejúspěšnějších v Severní Americe, Asii a v Evropě.

I

Amerika zaslíbená akcelerátorům

Y Combinator

Lídři generace Y

Y Combinator LogoNejprestižnější program pro začínající digitální podnikatele, především tvůrce webových nebo mobilních aplikací, poskytuje v současné době Y Combinator. Cílem tohoto kalifornského seed akcelerátoru je pomoci firmám úspěšně překonat první fázi podnikání. Konkrétně dostat se do bodu, kdy mladí podnikatelé vybudují něco natolik působivého, co jim pomůže získat další investici. Větší než pá desítek tisíc dolarů, které jim za minimální podíl (2-10%) na začátek Y Combinator původně nabízel. V dubnu 2014 zveřejnil tento akcelerátor příjemnou zprávu – navýšení investic do nových start-upů na částku 120 tisíc dolarů za 7% podíl.

Na první pohled (pro někoho) nízký finanční vstup je vyvážen nadstandardní nepeněžitou podporou. Akcelerátor všem zájemcům o spolupráci nabízí především práci na jejich nápadech. Počínaje názvem firmy až po vytvoření strategii ovládnutí celosvětového trhu. Tým Y Combinator umí najít odpovědi na všechny klíčové otázky v rekordním čase tří měsíců. Zároveň jim pomáhá s řešením dalšího důležitého problému, kterým je nalezení investorů. Součástí tohoto procesu je tréning prezentací a uzavírání smluv. V neposlední řadě je to i poradenství a záštita nad projekty v dalších fázích vývoje nových firem. Na závěrečném Demo Day mohou začínající podnikatelé zaujmout nejen novináře prestižních byznys a technologických médií, ale také významné investory.

Tento akcelerátor začal fungovat v Silicon Valley v květnu 2005. Zatímco v prvním cyklu bylo pouze 8 firem, ve druhém letošním již šest a půl krát více, celkem 52. Do konce roku 2013 stál Y Combinator u zrodu 566 společností. Mezi hvězdy tohoto akcelerátoru patří start-upy jako Airbnb, Dropbox, Clustrix, Scribd nebo Heroku.

Technologické hvězdy

TechStars LogoDalším významným akcelerátorem je TechStars. Jeho týmu sebevědomí rozhodně nechybí – považuje se za světovou akcelerační jedničku. TechStars si vybírá z tisíců zaslaných žádostí pouze jedno procento čili zhruba jednu desítku start-upů pro každý ze svých programů. Tyto najdete v sedmi různých městech, a to nejen na severoamerickém kontinentu v Bostonu, Boulderu, Chicagu, New Yorku, Seattlu nebo Austinu, ale i v Londýně.

Firmy zapojené do akceleračního programu TechStars mohou kromě finanční pomoci (osmnáct tisíc dolarů jako počáteční investici a sto tisíc dolarů ve formě konvertibilního dluhopisu) získat tři měsíce intenzivního poradenství, spolupráci s významnými mentory a možnost představit svůj nápad takzvaným andělským investorům (business angels). Lidem, kteří měli nebo mají úspěšnou firmu a dostatek finančních prostředků, jež jsou (obvykle za určitý podíl) ochotní investovat do podnikání jiných firem. Na konci třinácti-týdenního akceleračního procesu je pořádán Demo Day, kdy se při prezentacích start-upů potkává několik stovek investorů, podnikatelů a novinářů.

TechStars zahájil svoji činnost v roce 2009 v coloradském městě Boulder. Mezi nejznámější firmy, které prošly tímto programem, patří SendGrid, Simple Energy, OnSwipe, Sphero nebo FullContact.

Globální pětistovka

500 Startups LogoTrojici detailněji představených akcelerátorů uzavírá 500 Startups. Tato nyní již globální společnost funguje jako akcelerátor i seed fond – firmám v počáteční fázi podnikání poskytuje štědrou podporu ve výši až čtvrt milionu dolarů. Má hustou síť kontaktů v Silicon Valley, Seattlu, Chicagu, New Yorku, Austinu, Vancouveru, Pekingu, Tokiu a v dalších světových metropolích. Je činná v pořádání vlastních akcí, v roce 2013 uspořádala jednodenní konferenci unSEXY nejméně přitažlivých, ale výdělečných technologických firem, nebo Geeks on a Plane, setkání start-upů, nadšenců a investorů na třech různých kontinentech (Střední Východ, Latinská Amerika, Jihovýchodní Asie).

V rámci přibližně čtyřměsíčního akceleračního programu se 500 Startups soustřeďuje především na vytváření produktu a růst zákaznické základny s využitím strategických a taktických postupů. V centru pozornosti jsou tři oblasti – design, data a distribuce. Program tohoto akcelerátoru pomáhá start-upům navrhovat funkční řešení přitažlivé pro jejich zákazníky. Učí je, jak definovat a měřit získávaná data, vytvářet cenotvorbu a efektivní marketingové kampaně. Poslední důležitou oblastí je akvizice zákazníků, pro kterou využívá sociální a mobilní platformy Google, Facebook, Twitter, YouTube, iOS nebo Android. Začínajícím firmám jsou neustále k dispozici UX designeři, marketingový a produktový specialisté. Na závěr programu se firmy prezentují na Demo Day.

500 Startups má své sídlo v kalifornském Mountain View. Sdružuje více než 600 společností, 1,5 tisíce podnikatelů a 250 mentorů na čtyřech kontinentech. V jeho výkladní skříni najdeme firmy visual.ly, snapette, chalkable nebo Contactually. Akcelerační program 500 Startups si v roce 2014 jako první česká firma vyzkoušel i start-up Click2Stream. O jejich zkušenostech ze si přečtete na blogu Petra Ocáska z dubna 2014 a v článku Naše zkušenost s kalifornským akcelerátorem 500startups z  května 2014.

500 Startups Family

Rovnice úspěchu

Founder Institute LogoNejvětším světovým tréninkovým programem pro podnikatele z oblasti technologií je Founder Institute. Jeho cílem je globalizovat Silicon Valley, vytvářet udržitelný ekosystém start-upů a do roku 2020 vytvořit přes 20 tisíc nových pracovních míst na celém světě. Používá při tom svůj vlastní vzorec úspěchu: skvělí lidé + expertní tréning + spolupráce = exponenciální lepší šance na úspěch.

Program se soustřeďuje na učení praxí, praktické úkoly nasměrované na podnikání a expertní zpětnou vazbu široké sítě profesionálních mentorů. Díky čtyřměsíčnímu časově flexibilnímu tréningu se začínající podnikatelé naučí, jak rozběhnout start-up a vlastní byznys.  Vychází vstříc všem, kteří mají kromě podnikatelských ambicí také další pracovní závazky. Umožňuje jim vytvářet a rozvíjet svoje nápady, aniž by ohrozili další důležité aktivity nebo příjmy. Účast v  programu je zpoplatněna částkou přibližně tisíc dolarů a podmíněna dalšími závazky.

Founder Institute byl založen v roce 2009 v Silicon Valley. Nyní působí v 55 městech na 6 kontinentech. Od svého vzniku do konce roku 2013 podpořil vznik 1073 firem. Mezi úspěšné projekty patří například Itembase, Realty MogulEmbarke, TeleCure, Kindara  a mnohé další.

Nic není nemožné

Unreasonable Institute LogoProfesionální podporu všem, kteří se nebojí výzev a překážek při realizací projektů v oblasti sociálních inovací, nabízí Unreasonable Institute. Jeho cílem je vytvářet řešení největších světových sociálních a environmentálních programů, pomoci každému ze zúčastněných podniků mít smysluplný dopad na životy více než milionu lidí.

Sociálním inovátorům jsou poskytovány tři různé pětitýdenní programy. Jejich cena (dvanáct tisíc dolarů pro tým a deset tisíc dolarů pro podnikatele jednotlivce) zahrnuje kromě intenzivního vzdělávání také konzultační podporu, účast na různých akcích, jídlo a ubytování.  V průběhu těchto programů se podnikatelé setkávají s mentory a investory, je jim k dispozici globální síť kontaktů. O jejich kvalitě svědčí i fakt, že více než tři čtvrtiny z firem, které do nich vstupují, posléze získali investici pro svoje podnikání.

Unreasonable Institute vznikl v roce 2010 v Boudler. Do roku 2013 se ho zúčastnilo 82 sociálně zaměřených podniků z 37 různých zemí. K nejúspěšnějším projektům uplynulého roku patří UpEnergy, Nisolo, Trash to Cash a Agrilab Technologies. Tento program podporuje i coloradský Impact HUB Boulder (v České republice je známá jeho sesterská organizace Impact HUB Praha).

Unreasonable Institute Program

Kanadský výběr

FounderFuel LogoVedoucí pozici na území severně od USA patří montrealskému FounderFuel. Pomáhá získat kapitál start-upům z oblasti webových, mobilních a SaaS. Klade důraz na mentoring, firmám poskytuje jak finance, tak přístup k veteránům v oblasti byznysu, andělským investorům, ředitelům společností. Svojí činnost zahájil v roce 2011 a mezi jeho nejvýznamnější projekty patří OneClass.

Extreme Startups LogoDalším významným akcelerátorem je Extreme Startups sídlící v Torontu. V roce 2009 byl založen jako letní start-up program Extreme University. Po třech úspěšných řadách se v roce 2012 kanadští kapitáloví lídři rozhodli vytvořit společnost s propracovaným akceleračním programem. Začínajícím firmám poskytuje nejen informace, ale také finanční podporu. K doposud úspěšným projektům patří Granify, ShopLocket nebo Picatic.

I

Start-upy po asijsku

Chinaccelerator

Chinaccelerator LogoPojem start-upů a seed akcelerátorů je stále více populární také v Asii.  Prvním čínským seed akcelerátorem, založeným v roce 2010, byl Chinaccelerator. Podporuje podnikatele pracující na špičkových inovacích v oblasti informačních technologií, jejichž cílem je vytvořit úspěšné start-up společnosti. Kromě finanční pomoci jim otevírá začínajícím podnikatelů dveře k známým mentorům a andělským investorům. Programy Chinaccelerator probíhají v Šanghaji a k jeho hvězdám patří start-upy OrderWithMe, AYLIEN a Piktochart.

HAXLR8R LogoHAXLR8R je novým typem akceleračního programu působícím v čínském Šen-čenu a kalifornském Silicon Valley. Je zaměřen na podporu podnikatelů vytvářejících hardwarové zařízení. Poskytuje jim jak finance (dvacet pět tisíc dolarů), tak mentoring, a zejména příležitost vytvořit z nápady na reálné produkty (včetně nízkonákladového vytváření prototypů v Číně) a byznys. Program existuje pouze od roku 2012, nicméně stihl již podpořit několik zajímavých projektů jako například Nomiku nebo Kindara (tento start-up absolvoval také výše zmíněný program Founder Institute).

SparkLabs LogoV jihokorejském Soulu otevírá inovátorům dveře do světa SparkLabs (nejedná se o pobočku australské softvérové společnosti SparkLabs). Soustřeďuje se na webové a mobilní projekty, online hry, projekty související s e-commerce, digitálními médii a zdravotnictvím. V průběhu tří měsíců jim poskytuje mentoring, právní a byznys podporu, cloud hosting, prostor a počáteční finanční zajištění. Mezi neúspěšnější projekty z jeho dílny patří 5RocksKnowRe nebo NFLABS.

FoundersLab LogoV malajském Kuala Lumpur sídlí FoundersLab. Tento akcelerátor se na mladé podnikatele z řad studentů ve věku 18 až 30 let. V průběhu tříměsíčního akceleračního programu jim poskytuje prostor, kde mohou rozjet svoje podnikání, mentoring a podporu při startu podnikání. Vznikl v roce 2011 s cílem najít a vytvořit 1000 podnikatelů studentů (zakladatelů a ředitelů nových firem) v průběhu 1000 dnů. Program začal únoru 2012 a svůj cíl chce splnit do září 2014.

I

Evropské zrychlení

StartupBootcamp

Seedcamp LogoK nejprestižnějším a nejdéle působícím evropským seed akcelerátorům patří Seedcamp. Sídlí v Londýně, vznikl již v roce 2007 a do konce roku 2013 stál u zrodu více než stovky firem. Disponuje rozsáhlou mezinárodní sítí kontaktů a skvělým mentoringovým programem. Jeho základ tvoří sehraný aktivní tým a skupina investorů, kteří každoročně podpoří dvě desítky firem po celém světě. Za pozornost na stránkách Seedcamp stojí kalendář s událostmi – s jeho akcemi se v průběhu roku můžete kromě Londýna potkat také v různých evropských městech. Mezi jeho úspěšné start-upy patří GrabCad, Basekit, Transferwise, Zemanta nebo Erply.

Oxygen Accelerator LogoZajímavé britské akcelerátory nemusí nutně působit pouze v Londýně. Důkazem toho je i Oxygen Accelerator založen v roce 2011 v Birminghamu. Kromě mentoringového programu a prostorů pro rozjezd podnikání vybrané nabízí každoročně desítce start-upů štědrou finanční podporu až do výše jednadvacet tisíc liber jako výměnu za osm procent vlastního kapitálu. K dispozici má více než 150 mentorů a vlastní investory, tedy všichni podnikatelé mají možnost oslovit svým nápadem přímo potenciálního investora již od prvního dne svého působení v tomto akcelerátoru. Jeho úspěšným absolventem je například Carhoots.com. Přihlášky pro letošní rok jsou přijímány do konce dubna 2014.

StartupBootcamp LogoK evropským, respektive globálním lídrům mezi seed akcelerátory patří StartupBootcamp. Vznikl v roce 2010 a svoje programy provozuje v Amsterdamu, Berlíně, Kodani, Eindhovenu, Dublinu, Madridu a také v Izraeli, Tel Avivu a Haifě. Kromě start-upů ho tvoří síť mentorů z 30 zemí světa a prestižních partnerů jako Vodafone, Mercedes-Benz, Samsung, EY nebo Novartis. Každoročně je z několika stovek uchazečů vybíráno sedm desítek těch nejlepších, kteří obdrží finanční podporu (patnáct tisíc eur), možnost sdílet prostory a využívat mentoringový program StartupBootcamp. Tento jim umožňuje dostat se do kontaktu se zákazníky, partnery a investory. Mezi nejznámější start-upy patří TrialBee, LayerGloss, LiquidState nebo MavenHut.

Detailní přehled českých akcelerátorů najdete v článku  Země česká, start-upová.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s