Země česká, start-upová

Pokud vás předchozí rozsáhlý výčet světové špičky seed akcelerátorů a mentoringových programů motivoval k uskutečnění vlastního nápadu, určitě vás zaujme také přehled jejich českých protějšků.

StartupYard

StartupYard LogoNejprestižnějším českým seed akcelerátorem je StartupYard. Tříměsíční akcelerační program v srdci Evropy nabízí začínajícím podnikatelům znalosti, mentoring i finance. Jeho cílem je pomoci technologickým start-upům vytvářet realizovatelné produkty, uvádět je rychle na trh a úspěšně získávat kapitál pro další rozvoj. Vzorem tento akcelerátor jsou světoví lídři Y Combinator nebo TechStars, Fakt, že StartupYard dosahuje mezinárodní úrovně, byl v roce 2012 zařazen do sítě Global Accelerator Network (jeho členy jsou také TechStars, Chinaccelerator a SparkLabs). Od září 2011 do roku 2013 poskytl prost pro 22 společností, z nichž nejúspěšnější jsou Brand Embassy, Travelatus a DameJidlo.cz. Pokud máte ambiciózní a zajímavý nápad na projekt nebo firmu, nejlépe související s oblastí zpracování dat, můžete se do klání o účast v cyklu 2014 přihlásit do konce ledna.

Wayra LogoOd minulého roku v Praze působí také globální akcelerátor Wayra, program společnosti Telefónica Digital. Jeho cílem je podporovat inovace a vyhledávat talenty v Latinské Americe a v Evropě v oblasti internetu a nových informačních a komunikačních technologií (ICT). Vedle financování, kancelářských prostor a byznys školení dostávají účastníci kontakty na mentory a start-upy ze všech zahraničních poboček v jedenácti zemích na třech kontinentech. V létě 2013 otevřela pražská Wayra dveře desítce inovativních technologických projektů. Nyní již účastníky první vlny čeká na začátku letošního února závěrečný Demo Day, na kterém svůj progres investorům a novinářům představí například Data Molino, BIG Launcher, Lionexpo, Networker a další start-upy. V roce 2014 přivítá Wayra další nové projekty, mezi kterými může být i váš. Svůj nápad můžete přihlásit do 23. února.

StarCube LogoVyhledávaným českým akceleračním projektem je i brněnský StarCube, start-up akcelerátor založen v roce 2010 při Jihomoravském inovačním centru (JIC). Tento program probíhá v angličtině (podobně StartupYard, Wayra), každoročně se ho účastní deset až patnáct mezinárodních týmů s inovativními nápady. Ve srovnání s předchozími ročníky, musí projekty přihlášené do poloviny ledna 2014 nově prokázat zájem zákazníků o svůj produkt nebo službu. Na vítězné projekty čekají tři měsíce workshopů, přednášek a konzultací s úspěšnými podnikateli a odborníky z praxe, individuální mentoring, prostor StarCube space nebo jedinečné hardwarové zázemí. Tým StarCube start-upům pomáhá posunout jejich projekty do dalších fází a získat finanční prostředky pro další rozvoj. Program odstartuje v únoru a vyvrcholí závěrečnou soutěží na StarCube show v květnu 2014. V předchozích cyklech zazářily jedinečné projekty jako CoraabiaCelebrioCaverSoftBraci Be Interactive.

Node5 LogoStále známějším začíná být v Praze NODE5, společný pracovní prostor otevřený v květnu 2012. Jedná se o dynamicky se rozvíjející projekt, který v sobě kombinuje byznys inkubátor a start-up akcelerátor. Je určen pro technologické start-upy v první fázi vývoje. Najdete v něm především programátory, grafiky a UX designéry. Je určen pro lidi a jejich myšlenky, kteří se potkávají, komunikují a pracují ve společném prostoru. Zároveň se zde konají zajímavá školení a akce. Například v srpnu 2013 měla v NODE5 svoji pražskou zastávku Startup Rally, mezinárodní akce pořádaná londýnskou agentura Leto. Sešly se na ní start-upy z různých evropských zemí a vzájemně si poměřili prezentační dovednosti. K hvězdám NODE5 zajisté patří Apiary, realPad nebo OpenBrand. Aktuálně smíchovský NODE5 rozšiřuje svoje prostory a zve nové startupy.

NODE5

MSIC LogoNa konci uplynulého roku otevřela své v pořadí třetí české a první pražské inovační centrum také softwarová společnost Microsoft. Microsoft inovační centrum (MIC) je platformou zaměřenou na rozvoj studentů, vědců, učitelů i začínajících podnikatelů. Všechny MIC patří do sítě více než stovky podobných institucí působících na pěti kontinentech. Pražské centrum, na rozdíl od brněnského (vzniklo v roce 2008) a královehradeckého MIC (vzniklo v roce 2010), bylo založeno ve spolupráci se společností  WBI Systems a spoléhá čistě na soukromé subjekty. Většina programů a služeb MIC Brno, MIC Hradec Králové a MIC Praha je bezplatná. Jsou zaměřené primárně na znalosti a vytváření kontaktů, technologie, organizaci školení, půjčování hardware a poskytování softwarové podpory. Inovační centra Microsoft využívají především aktivní lidé se zájmem rozvíjet své ICT znalosti.

CzechAccelerator LogoNa rozvoj českých technologických malých a středních podniků na zahraničních trzích je zaměřen projekt agentury CzechInvest CzechAccelerator. Navazuje na pilotní část, která proběhla v  období od dubna roku 2010 do března roku 2011 v Silicon Valley v USA. Jeho cílem je rozvoj manažerských zkušeností a aktivit firem při komercionalizaci jejich vlastních produktů, praktické uplatnění podnikatelského plánu a posílení marketingových a manažerských schopností. Součástí poskytovaného poradenství je podpora při zajištění dalšího kapitálu potřebného pro podnikání od andělských investorů nebo venture společností. Firmy paralelně získávají snadný přístup ke strategickým partnerům, marketingové a právní školení, mentoring, networking, semináře a další výhody. Projekt je rozdělen na několik cyklů. Účastníci si mohou vybrat obor a destinaci jako západní nebo východní pobřeží USA, Singapur, Izrael a Švýcarsko, ve které byste chtěli sbírat zkušenosti a rozvíjet své podnikání. Mezi firmy, které se tohoto projektu již zúčastnily, patří například be3D, Designeros nebo Imagemetry.

Jak je vidět, Česká republika se stává zemí otevřenou nápadům. Pokud chcete nastartovat nové podnikání, je na to nejvhodnější doba. Je na vás, zdali se rozhodnete rozjet svojí firmu doma nebo vyrazit do zahraničí. Další informace najdete také v článcích Nastartujte podnikání v akcelerátoru a  Úspěšné světové akcelerátory.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s