Nejlepší české inovace roku 2013

Nejlepší tuzemskou inovací roku 2013 se stal unikátní beton propouštějící světlo LiCrete. Jde o první nosný materiál, který dokáže přenášet světlo skrze všechny své povrchy. Hlasovalo pro něj 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace, který se konal v pátek 14. března v Národní technické knihovně v Praze.

Festival Ceska inovace 2014

Celkem se do třetího ročníku soutěže přihlásilo rekordních 127 inovačních projektů z nejrůznějších sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala více než stočlenná porota složená z odborníků z firemní sféry, vládních institucí, aplikovaného výzkumu či akademických a vědeckých institucí. Jména vítězů byla vyhlášena v průběhu Festivalu Česká inovace 2014.

Jako první převzal cenu vítěz kategorie Inovace ve veřejné správě projekt Nabíjení Plzeňské karty prostřednictvím bankomatu od Plzeňských městských dopravních podniků, a.s. Následovali ho vítěz kategorie jednotlivců a studentů Inovační nápad biotechno-logická produkce biodegradabilního plastu na bázi polyhydroxyalkanoátů (PHA) s využitím odpadních substrátů z brněnské VUT a vítězný projekt kategorie Nadějná inovace určené živnostníkům a začínajícím firmám unikátní beton propouštějící světlo LiCrete.

V rámci kategorie Inovační hvězda, ve které soutěží malé a střední firmy, zvolila porota jako vítěze speciální vozidlo ELBEE pro tělesně postižené osoby na vozíku od firmy ZLKL, s.r.o. Velkým podnikům a korporacím je určena kategorie Inovativní firma, ve které uspěla inovace s názvem C-NAIL Patní hřeb od firmy Medin, a.s.

Novinkou letošního ročníku je Speciální cena za společenskou prospěšnost inovace. Toto ocenění získala nová technologie výroby biouhlu z bioodpadů využitím odpadního tepla společnosti BIOUHEL.CZ. Biouhel je pak možné využít třeba pro zvýšení kvality zemědělské půdy. Závěr večera Festivalu Česká inovace 2014 patřil absolutnímu vítězi roku 2013 LiCrete.

Cílem soutěže i Festivalu je pomoci zajímavým nápadům uplatnit se na trhu, vzájemně jejich autory propojit a spoluvytvářet tak inovativní prostředí v Česku. Organizátorem Festivalu je Česká inovace o.p.s. a společnost Blue Events. Českou inovaci podporuje mnoho významných firem a institucí, které jsou inovátorům připraveni předat své zkušenosti. Patří mezi ně 3M ČeskoEraO2PwC Česká republikaRaiffeisenbank, Zátiší Group,  AllianzHavas Worldwide Prague a řada dalších partnerů.

Fotografie z průběhu Festivalu a vyhlašování cen najdete zde. Zajímáte se o dění na největším inovačním hřišti v České republice? Sledujte web, Facebook a LinkedIn profil České inovace. Video rozhovory s osobnostmi Festivalu najdete zde:

FCIN 2014 Interviews

I

Přehled vítězů soutěže Česká inovace 2013

Absolutní vítěz
LiCrete – beton přenášející světlo
LiCrete, s.r.o. l Ladislav Eberl a Jiří Peters, Zakladatelé společnosti
Inovace ve veřejné správě
Nabíjení Plzeňské karty prostřednictvím bankomatu
Plzeňské městské dopravní podniky, a.s. l Martin Chval, Ředitel úseku Plzeňská karta
Inovační nápad
Biotechnologická produkce biodegradabilního plastu na bázi polyhydroxyalkanoátů (PHA) s využitím odpadních substrátů
CMV FCH VUT v Brně l Ivana Márová, Vedoucí skupiny Biotechnologie při CMV FCH VUT
Nadějná inovace
LiCrete – beton přenášející světlo
LiCrete, s.r.o. l Ladislav Eberl a Jiří Peters, Zakladatelé společnosti
Inovační hvězda
ELBEE – Speciální vozidlo pro tělesně postižené osoby na vozíku
ZLKL, s.r.o. l Ladislav Brázdil, Projektový manažer a jednatel společnosti
Inovativní firma
C-NAIL Patní hřeb
Medin, a.s. l Luboš Žilka, Technický ředitel společnosti
Speciální cena za společenskou prospěšnost inovace
Využití odpadního tepla k výrobě biouhlu z biologických odpadů
BIOUHEL.CZ s.r.o. l Jan Káňa, Jednatel společnosti

I

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s