Nastartujte myšlení novým směrem

Tak zněl podtitul pozvánky na jarní setkání INFOČIN, které se uskutečnilo 15. dubna 2014 v pražském Era světě. Svoje tipy na zajímavé knihy nebo informační zdroje představili hosté (nejen) ze start-up branže Kateřina Pljaskovová, Lukáš Hudeček, Jaroslav Trojan, Lukáš Hurych a Ondřej Vaněk. Vybrali si především tituly, se kterými se jen tak na pultech českých knihkupectví nesetkáte – o to inspirativnější seznámení s nimi bylo.

Jarni INFOCIN 2014

Jako první uvedla svůj výběr Kateřina Pljaskovová, Partner a Idea Validator společnosti dots’n’spaces, která působí simultánně v Berlíně i Praze. Jarní INFOČIN téměř symbolicky začala představením knihy What Customers Want od Tonyho Ulwicka, zakladatele konzultační společnosti Strategyn a zároveň hlavního řečníka březnové konference Festival Česká inovace 2014. Vysvětlila, proč je důležité mluvit se zákazníky a naslouchat jim, vytvářet takzvané zákazníky řízené inovace (angl. customer driven innovation). Druhým titulem z jejího výběru byl The Mom Test. Kniha, v níž svoje praktické zkušenosti s komunikací se zákazníky a validací byznys nápadů (nejen ze strany rodiny nebo přátel) popsal Rob Fitzpatrick, IT podnikatel, bankrotář tří společností a nyní partner společnosti FounderCentric.

Founders at WorkLukáš Hudeček, zakladatel mezi start-upy stále oblíbenějšího pražského akcelerátoru NODE5, si velmi trefně vybral téměř pět set stránkovou knihu Founders at Work. Napsala ji zakládající partnerka prestižního amerického technologického akcelerátoru YCombinator Jessica Livingston. Její kniha obsahuje více než třicítku příběhů, které popisují první dny start-upů a nyní již světoznámých firem tak, jak je vylíčili jejich zakladatelé – jako například Steve Wozniak z Apple, Tim Brady z Yahoo!, Mike Lazaris z Resarch In Motion, Joshua Schachter z delicio.us, Caterina Fake z Flickr a mnozí další. Lukáš Hudeček si pro představení knihy vybral příběh Maxa Levchina z PayPal a nutno dodat, že jeho vystoupení bylo velice inspirativní, zároveň živým důkazem pravého nadšení pro to, co dělá, i podnikání obecně. V jeho závěru byl rovněž zmíněn titul Jab, Jab, Jab, Right Hook, v němž expert na sociální média Gary Vaynerchuk čtenářůum sděluje své doporučení, jak se spojit se zákazníky a porazit konkurenci.

Oblast start-upů je těsně propojena s prostředním venture kapitálových investorů. Na jarním setkání v Era světě tuto cílovou skupinu zastupoval Jaroslav Trojan, Associate Credo Ventures. Kniha The Second Bounce: Ball Turning Risk Opportunity od významného britského investora sira Ronalda Cohena, m.j. zakládajícího ředitele British Venture Capital AssociationEuropean Venture Capital Association, čtenářům umožňuje proniknout do myšlení zkušeného evropského (ne amerického) investora. Už tím je jistým způsobem unikátní a vhodná nejen pro ty, kteří uvažují o tom, že by rádi podpořili nějakou začínající firmu. Poučí také podnikatele, kteří stojí na „druhé straně“ investičního rozhodovacího procesu.

Jako čtvrtý host vystoupil Lukáš Hurych, Head of Product & Marketing unikátní české platební brány Twisto.cz. Publiku představil trojici knih, jejichž téma se váže jak na historii a strategické myšlení, tak na budoucnost a nepoznaný vesmír, konkrétně Vladaředílo italského politika, diplomata a spisovatele Niccolo Machiavelliho, dále Umění války z dílny legendárního čínského vojevůdce Sun-c‘, a na závěr knihu britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga The Grand Design.

 Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden BraidJarní INFOČIN uzavřel pro oblast start-upů netypický, ale o to zajímavější tip na knihu o paradoxech, nekonečnosti a samotě poznávání světa od Ondřeje Vaňkavědeckého pracovníka a výzkumníka ČVUT a spoluzakladatele Blindspot Solutions. V Era světě představil knihu publikovanou v roku 1978 s názvem Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid napsanou americkým profesorem kognitivních věd Douglasem R. Hofstadterem. Sám autor ji označil jako „metaforickou fugu do myslí a strojů v duchu Lewise Carolla“ a rok po svém vydání získala Pulitzerovu cenu. Její název není náhodný – ukrývá v sobě odkaz na brněnského rodáka, logika, matematika a filozofa Kurta Gödela označovaného také jako Pan proč?, který objevil a formuloval dva teorémy o neúplnosti, Mauritse Cornelise Eschera, nizozemského litografa litografa zobrazujícího ve svých dílech paradoxy perspektivního kreslení, a Johanna Sebastiana Bacha, německého hudebního skladatele a mistra polyfonie, který přivedl k dokonalosti hudební formu fugy. Kromě video záznamu z akce (1:21:00-1:48:00 min.) si mohou všichni, kterých představovaná kniha a vystoupení Ondřeje Vaňka zaujalo, prohlédnout i další ním doporučené webové projekty Edge, This Will Make You Smarter a Principia Cybernetica nebo online kurz MIT Gödel, Escher, Bach: A Mental Space Odyssey.

Pokud se vám představované tituly a projekt INFOČIN líbí, případně k němu máte dotazy a připomínky, ráda si vyslechnu váš názor. Můžete mi nechat vzkaz prostřednictvím komentáře nebo mne kontaktovat na LinkedIn Jana Filová. Na tomto místě bych také ráda poděkovala partnerům jarního INFOČIN Era svět a Česká inovace, o.p.s. 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s