Leadership amerických investičních andělů

Kde sídlí nejvýznamnější světové venture kapitálové skupiny, do jakých odvětví a kolik finančních prostředků investovaly v roce 2013? Následující článek Vás seznámí se špičkou amerických, evropských i českých investorů.

Halo Report 2013 InfographicSnad nikoho nepřekvapí, že nejvíce venture kapitálových investičních skupin působí v USA. Podle Halo Report 2013 publikovaného na konci března 2014 vkládaly uvedené společnosti v minulém roce svoje finance nejčastěji do firem působících v odvětví internetu, zdravotní péče, mobilních technologií a telekomunikací. Tyto segmenty tvořily celkem 74% všech realizovaných investičních obchodů a 79% investic venture kapitálových firem.

V objemu finančních prostředků zaznamenalo ve srovnání s rokem 2012 nejvýznamnější nárůst odvětví zdravotní péče, o více než třetinu. Pokud byste předpokládali, že většina investic se odehrála v Silicon Valley, zmýlili byste se. Ve srovnání Východního a Západního pobřeží, vede prvně uvedené. Ovšem v rámci států stále vítězí Kalifornie (19,6%), následována Novou Anglii (14,2%) a New Yorkem (8,9%), přičemž nezanedbatelné investice v uplynulém roce získaly také projekty států v oblasti Velkých jezer (13,0%) nebo středoatlantické státy (10,8%).

Nejaktivnějšími americkými venture kapitálovými skupinami roku 2013 byly Golden Seeds, Tech Coast Angels a Houston Angel Network. Tyto, a další významné skupiny jako Alliance of Angels, Sand Hill Angels nebo Investors‘ Circle si nyní detailněji představíme.

Americké andělské sbory

Tech Coast Angels LogoCo do počtu největší skupinu andělských investorů v USA, čítající více než tři stovky členů, představuje Tech Coast Angels. Tato kalifornská organizace vznikla v roce 1997. Od té doby investovala finanční prostředky do více než dvou stovek projektů přes 120 milionu dolarů. Pro zajímavost, v minulém roce se o financování u ní ucházelo 600 společností, ze kterých bylo vybráno pouze sedmnáct, čili necelá tři procenta. Kromě finančních prostředků investoři firmám poskytnou také klíčové obchodní kontakty, znalosti, mentoring, pomoc při vytváření manažerského týmu a získávání dalších investicí z rizikového kapitálu. Tech Coast Angels se zajímá o široké spektrum odvětví – biotechnologie, produkty zaměřené na zákazníky, internet, informační technologie, přírodní vědy, média, software, ekologii a další. Tato pestrost se také odráží ve výběru z jejího investičního portfolia, které tvoří například Allylix, Amplyx Pharmaceuticals, Big Stage, BioComm Network, Cognition Therapeutics, OptionEase, Sempra Energy, a mnohé další.

Golden Seeds LogoGolden Seeds sídlící v New Yorku je investiční skupinou s více než 275 investory, která prostřednictvím tři různých fondů podporuje firmy vedené ženami. Pokud je toto zaměření pro někoho na první pohled neobvyklé, doplním, že v USA patří téměř polovina (46%) soukromě vlastněných firem ženám. Jedná se tedy o dostatečně velkou a zajímavou cílovou skupinu. Od roku 2005 Golden Seeds investovala přes 60 milionu dolarů do více než 60 společností vedených ženami jako například RenovoRx, Avaxia Biologics, Saladax Biomedical, Cognition Therapeutics nebo Wisegate.

Houston Angel Network LogoHouston Angel Networ je nejstarší a nejaktivnější andělskou sítí v Texasu. Od svého vzniku v roce 2001 její členové investovali více než 45,8 milionu dolarů 135 lokálních společností. Tyto investice jsou přímým důsledkem prezentací na měsíčních setkáních. Mezi společnosti, do kterých tato síť investovala, patří Adient MedicalBiologicsMD, Blausen Medical, Endothelix nebo Quarri Technologies.

Alliance of Angels LogoDalší významnou investiční skupinou je  Alliance of Angels se sídlem v Seattlu. Začínajícím podnikatelům umožňuje představit svůj projekt stovce svých členů. Ti jsou důležitým informačním zdrojem pro vyhledávání a identifikaci zajímavých investičních příležitostí. Soustřeďuje se zejména na projekty související s čistými technologiemi (ekologií), informačními technologiemi, přírodními vědami nebo produkty zaměřenými na spotřebitele. Od svého vzniku v roce 1997 vložila přes 80 milionu dolarů do více než 200 společností, ze kterých úspěšně prodala (angl. exit) téměř každou sedmou. K těm neznámějším se řadí Amnis, Elemental Technologies, Entomo, Geospiza a nFluence.

Sand Hill Angels LogoKalifornská Sand Hill Angels podporuje start-upy, podniky v první i střední fázi vývoje, zejména z odvětví informačních technologií (software, polovodiče, sklady a komunikace) a přírodních věd (medicínská zařízení a diagnostika), nově také čisté technologie a vzdělávání.  Skupina byla založena na přelomu tisíciletí a aktuálně ji tvoří přes sto andělských invstorů. V roce 2013 investovala více než 3,5 milionu dolarů do 32 projektů. Do jejího portfolia patří Liftopia, Niveus Medical, MyHealthTeams, Perkville nebo Tabtor.

Investors Circle LogoInvestors‘ Circle představuje rozsáhlou síť více než dvě stě andělských a rizikových investorů, nadací, rodinných podniků a dalších subjektů. Privátní finance vkládají zejména do projektů podporujících přechod k trvale udržitelnému rozvoji. Jedná se o jednu z nejstarších a největších amerických investičních skupinu, která sídlí v San Franciscu. V průběhu více než dvacetiletého působení proinvestovala 172 milionu dolarů do téměř tří set projektů souvisejících se životním prostředím, vzděláváním, zdravotnictví a sociálních programů. Mezi nejvýznamnější z nich patří LightPath, Orin Energy Systems, Protonex a Sonic Innovations.

Jeff BezosJeff, Paul a další andělé

Kromě investičních skupin start-upy a inovativní podniky finančně podporují rovněž individuální investoři. Mezi neznámější patří Jeff Bezos, zakladatel světově proslulého internetového obchodu Amazon. V jeho soukromém portfoliu najdete více než desítku různých projektů, mezi nimi Domo nebo Everfi.

Paul Buchheit patřil mezi top zaměstnance Google, vyvinul originální prototyp Google AdSense. Dnes sám podporuje přes šest desítek inovativních projektů, nemluvě o stovkách start-upů ve známém technologickém akcelerátoru Y Combinator, jehož akceleračního programu se účastnili firmy jako Reddit, Dropbox nebo Airbnb. Paul Bauchheit je partnerem Y Combinator, podobně jako andělský investor Paul Graham.

Do výčtu dalších významných andělských investorů patří především osobnosti působící také v technologických akcelerátorech a inkubátorech nebo lídři v oblasti moderních technologií jako Dave McClure, zakladatel a partner byznys inkubátoru 500 Startups, Jean-François (Jeff) Clavier, zakladatel a řídící partner investiční společnosti SoftTech VC, David Lee, zakladatel a řídící člen SV Angel, Max Levchin, výkonný ředitel HVF, Benjamin Ling, investor z Khosla Ventures nebo také Marissa Mayer, výkonná ředitelka Yahoo!

Pitchbook 2013 Global VC Datagraphic

Kdo jsou významní evropští investoři?

High Tech Gruenderfonds LogoJe bezpochyby snadnější najít investora v USA, než v Evropě. Nicméně i na našem kontinentu existuje několik významných skupin, které je potřebné zmínit. V sousedním Německu stojí za pozornost High-Tech Gründerfonds, venture kapitálová skupina zaměřená na hitech start-upy. Vznikla v roce 2005 a k jejím členům patří BASF, B. Braun, Robert Bosch, CEWE Color, Daimler, Deutsche Post DHL, Deutsche Telekom, Qiagen, RWE Innogy, Tengelmann nebo Carl Zeiss.

SEED Capital DenmarkK prestižním evropským venture investičním skupinám patří i dánský SEED Capital Denmark specializující se především na první investiční fáze do firem z odvětví biotechnologií, čistých a materiálových technologií, zdravotnické techniky, nanotechnologií, automatizační techniky, průmyslových, informačních a komunikačních technologií. Společně se skupinou CDC Enterprises, působící ve Velké Británii, Francii a Švýcarsku, a britsko-švýcarskou skupinou Index Ventures, přestavuje zmíněná čtveřice nejaktivnější evropské venture kapitálové firmy roku 2013

Na tom místě nelze opomenout ani významné individuální evropské investory. Podle žebříčku 42 nejvýznamnějších evropských investorů mezi lídry patří Alexander von Frankenberg, řídící partner již zmíněné německé venture kapitálové skupiny High-Tech Gründerfonds, Andrin Bachman, partner z britské společnosti Piton Capital, Anne Glover, ředitelka a spoluzakladatelka britské společnosti Amadeus Capital, Christian Leybold, partner německé společnosti e.ventures a David Mott, partner a spoluzakla-datel britské společnosti Oxford Capital.

Více informací o evropských venture kapitálových společnostech najdete na webových stránkách European Private equity & Venture capital Association (EVCA) nebo British Private Equity & Venture Capital Association (BVCA). 

Česká investiční elita

Credo VenturesPatří do ní několik investičních skupin i jednotlivců. Tou nejznámější je bezpochyby venture kapitálová firma Credo Ventures. Najdete ji v renomovaném pražském technolo-gickém akcelerátoru TechSquare.  Vznikla před pěti lety a jejím cílem bylo stát se vedoucím venture kapitálovým investorem do firem v raných fázích rozvoje, zejména v oblastech Internetu, IT a zdravotnictví. V týmu několika investorů dominuje Ondřej Bartoš, který byl na začátku letošního února jako jediný z českých investorů uveden v žebříčku 42 nejvýznamnějších evropských investorů. Letošní novinkou v mezinárodním týmu Credo Ventures je také nový venture partner Karel Obluk, bývalý ředitel AVG.

42Angels.com LogoNejen na moravskou metropoli Brno a tamější technologický akcelerátor StarCube je napojená investiční skupina 42Angels.com, jež sdružuje hned několik významných podnikatelských osobností. Stačí uvést jména jako Martin Kasa, spoluzakladatel Kasa.cz, Michal Bláha, spoluzakla-datel portálu Atlas.cz, Jan Všiansky, spoluzakladatel Lingea.cz, nebo Milan Behro, spoluzakladatel ZONER Software, a další. Jejich zájem se soustřeďuje na různé spektrum projektů z České republiky i Slovenska, kde nově působí také slibně se rozvíjející první slovenská společnost spravující fondy rizikového kapitálu Neulogy Ventures.

Uvedený výčet představuje pouze stručný výběr těch nejznámějších a nejaktivnějších tuzemských venture kapitálových skupin a investorů, který není zdaleka vyčerpávající. Mnoho z nich můžete potkat na lokálních nebo regionálních akcích zaměřených na start-upy, vyhledat si je na internetu, například na webových stránkách Czech Private Equity and Venture Capital Association (CVCA). Najdete na nich mnoho zajímavých informací a rad, které se vyplatí přečíst před tím, než je sami oslovíte, nebo když v tom lepším případě oni osloví vás.

Pokud vás toto téma zaujalo, další informace o venture kapitálovém investování najdete v článku  Podnikání s rizikem a v tištěné příloze Connect! pro IT profesionály květnového vydání časopisu Computer 6/14.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s