Podnikání s rizikem

Při získávání prostředků pro podnikání využívají start-upy častokrát pomoc takzvaných andělských nebo venture kapitálových investorů. Ti pro ně mohou být nejen zdrojem financí, ale také znalostí a klíčových kontaktů. 

Venture Investor

Získat prostředky na rozjezd vlastního podnikání, realizaci nápadu nebo inovačního projektu, není většinou snadné. V článku Nastartujte podnikání v akcelerátoru jsme se podívali na možnosti, které nabízejí globální a lokální technologické akcelerátory. Nyní se zaměříme na oblast venture kapitálových investic.

Soukromými investory bývají většinou úspěšní podnikatelé, kteří mají reálnou zkušenost s vývojem, výrobou a prodejem produktů nebo služeb. Pokud jste v České televizi sledovali pořad Den D, určitě si dobře pamatujete na skupinu zájemců čekajících ve svém doupěti na nápad, který jim přišli prezentovat začínající podnikatelé. Subjektem vkládajícím finanční prostředky do rozjezdu nové firmy nemusí být pouze jednotlivci, ale rovněž investiční skupiny. Tyto, podobně jako individuální investoři, pozorně sledují dění na trhu a cíleně vyhledávají nové příležitosti, které by mohli finančně podpořit.

Nové podnikatele se zajímavým produktem nebo službou by proto nemělo překvapit, když je investor osloví sám. Další příležitostí jsou akce pořádané technologickými akcelerátory a inkubátory (v České republice například pražský TechSquare, Wayra CEE, NODE5 nebo brněnský StarCube). V oblasti sociálních start-upů se v tomto směru významně angažují zejména coworkingová centra (konkrétně v Praze Impact HUB Praha a Era svět, a další). Investování probíhá osobně po důkladném seznámení se zakladateli společnosti, produktem, strategií a byznys plánem. Teprve pak dochází k domlouvání podmínek a znění smluv. Podnikatel žádající o investici by při tom měl znát svoji cenu, být schopen tvrdě vyjednávat, vyzbrojit se dobrým právníkem a trpělivostí.

Investice s rizikem

Andělští investoři (angl. business angels) označováni také jako obchodní andělé jsou většinou fyzické osoby investující vlastní kapitál zejména do raných stádií rozvoje malých a středně velkých firem. Ve srovnání s venture kapitálovými investory jsou finanční objemy, které investují, znatelně nižší. I proto se často sdružují do takzvaných byznys andělských skupin nebo sítí. Rozdíly najdete rovněž v individuálním přístupu k cílovým investicím, rozhodovacím procesu, výši nebo dobou návratnosti (spojenými s vyšší mírou rizika).

Rizikový nebo rozvojový kapitál (angl. venture capital) představuje profesionální kapitál investovaný společně s kapitálem podnikatele za účelem financování raného stádia rozvoje firmy, kdy dochází k vývoji nových produktů nebo služeb. Vysoké riziko, které investor nebo venture kapitálová investiční podstupuje, je kompenzováno nadprůměrnou očekávanou návratností investice. Existuje hned několik různých typů venture kapitálových investic, se kterými se mohou podnikatelé setkat, a to buď zárodečné (předstartovní) financování, startovní financování, financování počátečního rozvoje nebo rozvojové financování.

Privátní kapitál (angl. private equity) je investicí do společnosti, která není obchodována na veřejném trhu, kdy investor za investovaný kapitál získává podíl na základním jmění společnosti. Jedná se o střednědobé nebo dlouhodobé investice. Patří sem financování růstu, záchranné financování, náhradní financování, transakční financování (financování akvizic a fúzí, odkupy společností externími či interními manažery) nebo financování akvizic.

How Startup Funding Works

Dlouhá cesta do Silicon Valley

Rizikový a privátní kapitál dnes patří k moderním finančním nástrojům tržní ekonomiky. Ve světě byznysu se nejedná o novinku, jak by se mohl někdo domnívat. Pojem venture (rizikového) kapitálu se objevil již v polovině minulého století, když těsně po druhé světové válce vznikli první dvě americké venture společnosti American Research and Development Corporation (ARDC) a J.H. Whitney & Company.

Prvním krokem k vytvoření profesionálně řízených venture kapitálových společností bylo schválení zákona Investičního zákona pro malé podniky v roce 1958. Tento zákon umožnil americké správní instituci Small Business Administration (SBA) udělovat licence investičním společnostem, které pomáhali financovat a řídit malé podniky v USA. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století venture kapitálové investice podpořili především rozvoj elektroniky, medicíny a datových technologií, a nepochybně také koncentraci nových venture firem na kalifornské Sand Hill Road vedoucí k prestižní Stanfordské Univerzitě a k dnes již světoznámému Silicon Valley.

Dnes je zde největší koncentrace výzkumných středisek a zaměstnanců v oblasti moderních technologií na světě. Jeho rozvoj nezastavily ani problémy související s prasknutím internetové bubliny na začátku 21. století, dodnes je světovým centrem počítačového a technologického průmyslu. V Silicon Valley najdete prestižní firmy jako Adobe Systems, Apple, Cisco Systems, Google, Intel, Nvidia, Pixar, Oracle Corporation, Salesforce, Symantec nebo Yahoo!, a mnohé další.

The Worlds 20 Hottest Startup Scenes Short Cut

Pokud vás toto téma zaujalo, další informace o venture kapitálovém investování najdete na webových stránkách Czech Private Equity and Venture Capital Association (CVCA) nebo European Private equity & Venture capital Association (EVCA). Rovněž v tištěné příloze Connect! pro IT profesionály květnového vydání časopisu Computer 6/14.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s