Kudy z prezentační nudy

Prezentace a prezentování jsou nejen pro již zavedené podniky, ale i rozjíždějící se start-upy extrémně důležité. Jedná se o důležitý komunikační nástroj, který může rozhodnout o úspěchu podnikatelského záměru, získat investora, nebo naopak zcela potopit potenciálně úspěšný projekt. Při jejich vytváření se většina z nás spoléhá na PowerPoint. K dispozici však jsou i další alternativy.

Kudy z prezentacni nudy

Od PowerPointu ke kreativě

Nejen v korporacích se navrhování, předvádění a na druhé straně poslechu a sledování prezentací věnují týmy zaměstnanců nebo rovnou celá oddělení. Nejčastěji přitom používají PowerPoint. Tento program nebyl vždy produktem firmy Microsoft, původně se nazýval Presenter a byl vytvořen pro počítače Mac. Z právních důvodů byl název změněn v roce 1987, v době, kdy společnost Microsoft koupila firmu stojící za touto aplikací a vytvořila produkt Graphics Business Unit. Verze společnosti Microsoft byla vydána se systémem Windows 3.0 v roce 1990 a navždy změnila pohled na zpracování informací. Podle časopisu Bloomberg Businessweek zabíral v roce 2012 PowerPoint téměř celý trh (95 %) s prezentačním softwarem.

I přes tyto úspěchy bývají prezentace v PowerPoint v současnosti čím dále tím více zpracovávány i v jiných prezentačních softwarech, nezávislých na balíku Microsoft Office. V současnosti již existuje spousta webových nebo instalovatelných alternativ. Některé jsou výrazně zjednodušené, a někteří uživatelé tvrdí, že díky tomu jsou daleko lepší než nesčetnými funkcemi a možnostmi formátování přeplněný PowerPoint. Zároveň neobsahují pouze nekonečné série stránek (slidů), jež dokážou jít i hodiny monotónně za sebou.

Není pochyb o tom, že PowerPoint je stále oborovým standardem pro prezentace. Příliš často mu ale chybí připravené šablony nebo kreativnější a dynamičtější zobrazování informací. Pokud pro prezentaci svého projektu nebo byznysu hledáte alternativy prezentace, které upoutají pozornost, podívejte se na přehled patnácti dalších prezentačních softwarů.

KeynoteKeynote

Software Keynote je v principu odpovědí Apple na Microsoft PowerPoint. Keynote, podobně jako PowerPoint, je primárně slouží ke tvorbě prezentačních stránek (slidů). Uživatelé si software pochvalují a často tvrdí, že motivy, přechody a efekty obsažené v tomto programu, jsou mnohem lepší než ty, které nabízí program PowerPoint. Dá se říci, že pokud jste uživatelem počítače Mac, s největší pravděpodobností si zamilujete Keynote, zatímco uživatelé systému Windows budou zbožňovat PowerPoint.

Uživateům Macu je k dispozici i základní výukový kurz. Ten se zabývá i tím, jak géniové jako Steve Jobs vytvářeli prezentace. Naučí vás nejen ovládat jednotlivé funkce Keynote, ale také třeba vytvořit skvělý obrázkový příběh nebo prozkoumávat prezentované téma. Především ale pomáhá ovládnout aplikaci Keynote natolik, abyste se stali jejími schopnými uživateli.

VideoscribeVideoScribe

Pokud hledáte software vhodný pro animovaný typ prezentace místo tradiční prezentace postavené na slidech, je pro vás rozhodně tím nejlepším prezentačním softwarem VideoScribe. Snadno se používá a přináší možnosti vytvořit přitažlivé animace na virtuální tabuli téměř každému počítačovému uživateli. VideoScribe umožňuje pracovat s obrázky a animacemi, vytvořit prezentace, jenž lze exportovat ve formě videa na internetové stránky nebo třeba na YouTube.

Pokud vás VideoScribe okouzlí natolik, že se rozhodnete uhradit licenční poplatky, můžete se s ním naučit pracovat prostřednictvím online kurzu Sparkol VideoScribe. Jedná se komplexní kurz, který vám pomůže dostat z tohoto programu co nejvíce. Naučí vás, jak přidávat obrázky do vaší plochy, jak změnit jejich velikost nebo je otáčet a jak přidat nevektorovou grafiku. Obsahuje lekce o tvorbě časové osy, změnách pořadí spouštění vašich elementů a uspořádání celkového časování projektu. Kurz se věnuje také kamerám a úhlům kamer, přidávání textu, ručním změnám a aplikaci pokročilých efektů.

CamtasiaCamtasia

Camtasia je zřejmě nejlepší současný prezentační software pro zachycení obrazu na monitoru. Camtasia je mezi animovanými prezentačními programy tím, čím je Porsche mezi automobily, co se také odráží i ve vyšší ceně.

Díky nabízenému výukovému kurzu povýšíte vaše prezentace na novou úroveň. Kurz obsahuje přes dvacet lekcí, které vás naučí vše, co budete potřebovat vědět o vytváření videí s Camtasií. Obsahuje lekce o základech tohoto programu, naučí vás, jak přidávat skvělé efekty, jako je posun a přiblížení, jak používat vizuální efekty, změnit efekty kurzoru, přidat zachycení, zaznamenat obraz na monitoru, jak vaše video editovat i vyprodukovat. Kurz obsahuje také lekce o práci se zásuvným modulem pro PowerPoint.

BB FlashbackBB Flashback

Prezentační software BB Flashback vám bude vyhovovat, pokud vaše prezentace obsahuje poznámky a tipy na obrazovce (například učíte lidi pracovat se softwarem apod.). BB Flashback je o trochu méně nákladný než studio Camtasia. Přínosem tohoto programu je, že si můžete stáhnout a používat ihned jeho bezplatnou verzi. Nevýhodou používání této verze je ovšem nízká kvalita videa, absence některých přechodů a efektů profesionální verze. Nicméně licencované verze BB Flash-back se všemi funkcemi stojí za to.

Pokud se chcete s tímto programem blíže seznámit, dostupný kurz vás naučí, jak vytvářet prezentace se zachytáváním dění na obrazovce. Obsahuje přes padesát lekcí, které vám pomohou vytvořit HD videa vámi zachyceného obrazu. Naučíte se, jak tvořit dynamické prezentace a jak k těmto prezentacím přidat animace, rovněž jak tyto prezentace zachytit pomocí programu BB Flashback, nebo jak vytvářet animace na tabuli v HD rozlišení.

PreziPrezi

Prezi je v současné době patrně jedním z nejodlišnějších programů vůči PowerPoint. Místo toho, aby poskytoval prezentace v podobě jednoho slidu za druhým, jedná se spíše o vizuální interaktivní mapu, virtuální plátno, ve kterém interagují různé prvky. Tyto dávají PowerPoint prezentacím zcela nový vzhled, mění je v dynamický a interaktivní zážitek.

Protože Prezi není lineární, je jednoduché přeskakovat od editace jedné části ke druhé, ačkoli zpočátku může být obtížné si na to zvyknout. Prezi je on-line nástroj, lze ho používat kdykoli a kdekoli na internetu, případně pracovat s off-line verzí. Prezentace můžete zveřejnit na stránce Prezi.com nebo je vkládat do jakékoli webové stránky.  Program také umožňuje nastavení úrovní zabezpečení podle toho, kdo může vidět vaše animované prezentace. Podobně jako předchozí programy, ani licence Prezi (vyjma studentům) nejsou poskytovány zdarma. Pokud se již ale někdy rozhodnete tento program používat, investice do něj se vám určitě vrátí, nemluvě o obdivu publika, který můžete díky kvalitně zpracované Prezi prezentaci získat.

GoAnimateGoAnimate

Animované video je nejlepší cestou sdělení informací mnoha přednášek nebo prezen-tací. Jedná se o celý balík aplikací navržených pro uživatelsky snadné vytváření animovaných prezentací. Ačkoli GoAnimate není vyvinutý přímo pro podnikatele, lze ho uplatnit i při představení obchodních informací.

Tento licencovaný program obsahuje obrovské množství různorodých předem vytvořených motivů, rekvizit a postav pro vytváření profesionálních obchodních prezentací. Místo skládání obrázků na slidy jdoucí nudně za sebou, můžete vytvořit od základu profesionálně vypadající video během několika minut – aniž byste cokoli kreslili nebo používali kameru. Pouze přetáhněte obsah z rozsáhlé knihovny a můžete zapomenout na jakékoli nahrávání nebo editaci. Poté si stáhněte, sdílejte nebo zveřejněte vaši dokončenou animovanou prezentaci na YouTube.

ZohoShowZoho Show

Prezentační software Zoho Show je volba fungující na principu cloudu, která podporuje import souborů mnoha typů (.ppt, .pptx, .pps, .ppsx, .odp, .sxi) a při prohlížení si zachovává vzhled původního dokumentu.

Slouží jako alternativa k programu PowerPoint, umožňuje snadnou orientaci v čistém a jednoduchém rozhraní. Každý, kdo vytváří obchodní prezentace, ocení vlastní vývojové diagramy a tabulky, společně s dynamickými tvary a spojkami. S pomocí Zoho vylepšíte vaše prezentace prostřednictvím obrázků a videí vnořených přímo z webu, služeb Picasa a Flickr, díky editoru obrázků přidáte během vteřin různé efekty nebo retuše. Aby to bylo ještě zajímavější, k dispozici máte také pestrou galerii animací a přechodových efektů. Zoho vám navíc umožňuje změny stylu, které se automaticky propojí s hlavní stránkou. Můžete si vybrat, kdo získá povolení vaši prezentaci upravovat nebo kdo si ji bude moci jenom prohlížet.

Haiku DeckHaiku Deck

Aplikace Haiku Deck je ideální pro vytváření prezentačních příběhů zábevnou formou. Tento program můžete používat přímo na webu nebo s pomocí aplikace pro iPad. Pracovat s ním jde i prostřednictvím účtu na Facebooku nebo Twitteru. Jak je uvedeno v úvodním balíčku, Haiku Deck se skládá z 33 % jednoduchosti, z 33 % krásy a z 34 % zábavy. Haiku Deck klade důraz na používání umění a obrázků, což je pro designéry nutnost. Poskytuje přístup k 35 milionům obrázků zdarma, které ladí se šesti základními motivy, přičemž si můžete zakoupit také další.

Hotové prezentace v programu Haiku Deck je nejsnazší předvést na iPadu. Nicméně tyto prezentace je možné vložit i do webových stránek, exportovat je do formátu PowerPoint nebo KeyNote. Pokud zveřejníte svoji prezentaci na stránce Haiku Deck, může se dostat mezi ty nejlepší ve veřejné galerii. Je ale samozřejmě možné ji označit jako soukromou a zpřístupnit pouze omezenému okruhu lidí.

Google DocsGoogle Docs

V dnešní době má téměř každý účet u firmy Google, tím pádem i přístup ke Google Docs. Tento nástroj není tak dokonalý jako PowerPoint, nicméně je zdarma. V Google Docs prezentacích se snadno upravuje text, obrázky, videa, importované slidy a užitečné informace. Všechny tyto činnosti se provádí v cloudu, takže je snadné spolupracovat na sdíleném dokumentu s dalšími lidmi. Pokud budete chtít, můžete vaši prezentaci stáhnout jako soubor programu PowerPoint, vložit ho na jinou stránku nebo ho sdílet pomocí odkazu.

SlideDogSlideDog

Software SlideDog pro systém Windows není úplně vhodný na tvorbu prezentací. Jeho předností je ale podpora více různých druhů prezentací a typů souborů (jakou jsou soubory ve formátu PDF, Prezi, videa, obrázky a tak dále). Všechny je můžete přesunout do programu SlideDog, kde je lze seřadit a vytvořit tak „seznam přehrávání prezentací“. Prezentace se přehrají buď všechny najednou, nebo podle vašich instrukcí.

EmazeEmaze

Přidanou hodnotou prezentačního software Emaze jsou především 3D šablony. Dávají textům hezký vizuální efekt. Celá stránka je postavena na formátu HTML5, takže nemáte žádné problémy s přehrávačem Flash, funguje dobře ve webovém prohlížeči na jakémkoli zařízení od PC až po telefony. Jedná se o další užitečný on-line prezentační nástroj, který automaticky ukládá vaši práci.

EmpressrEmpressr

Aplikace Empressr je editor prezentací bohatých na on-line média. Umožňuje do prezentací přidávat fotografie, hudbu, audio, video i videa ve formátu Flash. Uživatelé mohou sdílet své prezentace pomocí odkazu nebo je vložit do svých webových stránek. Registrace je zdarma, neexistují žádná omezení počtu prezentací, které můžete vytvořit a uložit.

Present.MePresent.Me

Program Present.me oživí vaši prezentaci prostřednictvím videa, ať už už je tato prezentace ve formátu Power- Point, PDF, Excel, Word, Google Docs Docs nebo Open Office. Díky exkluzivním aplikacím Present.me si můžete upravené prezentace prohlížet rovněž na  mobilních zařízeních.

Slide BureauSlide Bureau

Software Slide Bureau je vhodný zejména pro profesionály z odvětví marketingu a prodeje. Šablony s rozdílným designem upravené na míru vám umožní tvořit prezentace na vašem iPadu, které si následně můžete prohlížet na libovolném prohlížeči a zařízení.

PowToonPowToon

Program PowToon vám umožní vytvářet nejen balíčky slidů, ale také reklamní nebo informační videa určená především ke sdílení. Bezplatná verze na vaši práci umístí vodoznak, který zmizí poté, co uhradíte licenční poplatky.

I

Ať si místo PowerPointu vyberete jakýkoli z programů uvedených v tomto článku, při jejich používání nezapomeňte, že základním kamenem prezentace nejsou nejsou dokonalé slidy, ale ten, kdo je sám přednáší. Řečník prezentaci propůjčuje kus své vlastní osobitosti, prezentace proto nesmí být odlidštěným souhrnem suchopárných informací. Nebojte se proto do ní kromě zajímavých vizuálních efektů vložit také zábavu a show.


Článek byl v tištěné podobě publikován v příloze Connect! pro IT profesionály časopisu Computer 1/15. 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s