Úspěšné technologické startupy roku 2014

Kdo jsou vycházející hvězdy startup nebe roku 2014 a úspěšné příklady mladých firem stavějících na technologiích zítřka? Jedná se bezpochyby o pětici společností – Zenefits, Cloudera, Thumbtack, Pure Storage a ThousandEyes. 

Zenefits

Zenefits

Startupem s nejrychleji rostoucí hodnotou se v roce 2014 stal Zenefits. Jedná se o bezplatný on-line HR software, který zabezpečuje pro malé týmy a firmy správu všech činností souvisejících s personalistikou, počínaje mzdovými srážkami přes benefity, dodržování předpisů a mnohé další funkce. Pokud jste o Zenefits (nezaměňujte s novou českou on-line službou Zenefit) doposud neslyšeli, není divu, tento projekt byl spuštěn v květnu 2013. Nicméně v uplynulém roce se mu podařilo získat investice ve výši 728 milionu dolarů, což není zdaleka zanedbatelná částka, a rozšířit svůj tým z patnácti na téměř pět stovek zaměstnanců. Zde je ovšem nutné zmínit, že za svůj úspěch vděčí Zenefits změnám pravidel v oblasti zdravotní péče ve Spojených státech – reformě prezidenta Baracka Obamy. Je otázkou, jak zvládne další vývoj a běh na delší trať. Již nyní je ale jasné, že rychlý start reagující na změny legislativy a s nimi související potřeby trhu zvládl přímo ukázkově.

Cloudera

Cloudera

Cloudera je mladá IT společnost, která vyvíjí a distribuuje open source software Hadoop, jenž podporuje zpracování dat největších a nejoblíbenějších světových webových stránek, podniků všech velikostí a státních institucí. Cloudera vznikla již v roce 2008, tudíž se nejedná o úplného nováčka (a s ohledem na počet let fungování na trhu jí také oficiálně nepřináleží označení startup). Stojí za ní tým expertů na velká data se zkušenostmi z předních světových firem jako Facebook, Google, Oracle a Yahoo. V uplynulém roce představovala největší investici pro Intel, který do ní vložil 740 milionů dolarů, celková výše finančních prostředků od dalších investorů ovšem přesáhla hranici bilionu dolarů.

Thumbtack

Thumbtack

Dalším úspěšně se rozvíjejícím startupem roku 2014 byl Thumbtack (angl. připínáček), zákaznický servis pro vyhledávání a najímání lokálních odborníků, který lze připodobnit všem dobře známým Zlatým stránkám. Na rozdíl od nich ovšem Thumbtack umožňuje potenciálním zákazníkům prostřednictvím odkazu (připínáčku) definovat svoje potřeby (čas, typ činnosti a další specifika zakázky), na který reagují subdodavatelé z různých typů odvětví, jež jsou zároveň plátci za zprostředkované informace o potenciálních zakázkách. Thumbtack vznikl již v roce 2009, kdy trh on-line lokálních služeb nebyl zdaleka na takovém stupni vývoje, jako je tomu nyní. Zatímco do roku 2013 získal od investorů „pouze“ 18,2 milionu dolarů, v roce 2014 to bylo 130 milionu dolarů.

Pure Storage

Pure Storage iO Lifecycle

Pure Storage je průkopníkem nové třídy enterprise úložišť navržených od základu tak, aby maximalizovala potenciál využití flash paměti. Produkty této mladé IT firmy urychlují náhodné I/O náročné aplikace, jako je virtualizace serverů, virtualizace desktopů (VDI), databáze (OLTP, OLAP, SQL, NoSQL) a cloudové operace. Pure Storage umožňuje nákladově efektivní rozmístění flash úložišť v rámci datového centra, řídí jejich kapacitu a prostorová omezení. Pure Storage vznikl v roce 2009 a v průběhu pěti let obdržel investice ve výši 474,9 milionu dolarů, z toho více než polovinu (285 milionu dolarů) v roce 2014.

ThousandEyes

ThousandEyes

Startup ThousandEyes je pozitivním příkladem pro všechny, kteří vyvíjejí aplikace v oblasti business-to-business (zkráceně B2B). Jedná se o inovativní IT řešení určené pro řízení výkonnosti podniku. Systém vizualizuje a poskytuje detailní přehled o korporátních sítích, identifikuje příčinu výkonnostních problémů cloudových aplikací a umožňuje je rychle vyřešit prostřednictvím kooperace distribučních článků. Fungování ThousandEyes lze přirovnat k vytváření internetových majáků, které mezi sebou neustále komunikují, odesílají inteligentní sondy charakterizující chování sítě a díky přerušení spojení rychle evidují vznik poruch. Startup vznikl v roce 2010 a doposud se mu podařilo získat 25,7 milionu dolarů.


Článek byl v tištěné podobě publikován v příloze Connect! pro IT profesionály časopisu Computer 3/15. 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s