Být, či nebýt BYOD?

Pokud jste se doposud nesetkali s pojmem BYOD (Bring Your Own Device), je ten nejvyšší čas. Počet společností, které svým zaměstnancům umožňují používat vlastní notebooky, chytré telefony nebo jiná zařízení v podnikovém prostředí, totiž neustále stoupá.

Be BYOD

Používání vlastních mobilních zařízení v práci není pouze trend. Dnes už můžeme bez nadsázky říct, že žijeme ve virtuální realitě. Platí to nejen pro ty, kteří pracují na dálku. Prolínání pracovního a osobního života a citlivých dat z různých oblastí zatím působí bolest hlavy zejména výrobcům bezpečnostního softwaru a IT oddělením.

Fenomén BYOD roste především díky šíření inteligentních zařízení a zvyšující se míry jejich používání masovými spotřebiteli. Existují přesvědčivé důvody, proč by firmy měly do svého mnohdy konzervativního a hermeticky uzavřeného prostředí tento trend přijmout. A to i navzdory výzvám souvisejícím s informační bezpečností a nároky na uživatelskou podporu různorodých zařízení. K výhodám BYOD patří jednoznačné zlepšení zkušenosti a produktivity uživatelů moderních technologií, schopnost mít kdykoli a kdekoli dostupné aplikace a data a samozřejmě snížení nákladů při zadávání veřejných zakázek a řízení hardwaru. Nemluvě o zvýšení atraktivity v očích zaměstnanců preferujících flexibilitu a mobilitu.

Bezpečnost především

V ideálním případě by mobilní zařízení s citlivými informacemi bylo používáno pouze uvnitř v podniku a pouze pro firemní účely, čímž by se snížila pravděpodobnost jeho ztráty nebo krádeže, nemluvě o vynesení citlivých informací do vnějšího prostředí, ke konkurenci. Samozřejmě, jedná se pouze o utopii. Praxe je zcela opačná a díky BYOD ještě více zřetelná. Vyžaduje opatření, jež dokážou tyto každodenní problémy (pro mnohé podniky bezpečnostní hrozby) dostatečně ošetřit. Včetně opačného problému, kterým je překročení tenké linie mezi pracovním a osobním životem zaměstnance, přístupem k citlivým informacím, které se dotýkají jejich rodiny nebo přátel. Pokud budou díky BYOD zaměstnanci chtít míchat práci se soukromím, budou se muset smířit s na první pohled málo pravděpodobnou událostí, že také IT oddělení zaměstnavatele může „mít svůj den“ a udělat chybu. Například vzdáleně vymazat zařízení, odstranit fotku tchyně nebo seznam knih a filmů do důchodu. Naučí se pracovat s vlastními informacemi, včetně zálohování dat, kontaktů i multimediálního obsahu.

Již nyní je zcela zřejmé, že další významnou zátěží pro výrobce bezpečnostního softwaru bude, jak ošetřit využívání mobilních zařízení v různých sférách života, jež se doposud odehrávaly odděleně. Například komunikace zaměstnance s bankou a pojišťovnou nebo shromažďování citlivých údajů o zdravotním stavu díky sofistikovaným mobilním aplikacím a virtualizaci zdravotní dokumentace. Lze předpokládat, že v budoucnu budou vznikat robustní bezpečnostní řešení, která budou vzájemně propojovat různá odvětví a oblasti lidského života.

BYOD Secure

Je tedy nezpochybnitelné, že otázka bezpečnosti je v případě BYOD klíčová. K existujícím řešením pro řízení mobilních zařízení (angl. Mobile Device Management, MDM) proto výrobci bezpečnostního softwaru přidávají také řízení mobilních aplikací (Mobile Application Management, MAM) a řízení mobilních informací (Mobile Information Management, MIM). Tyto produkty řeší několik různých bezpečnostních hrozeb podnikové mobility najednou a jsou obvykle prodávané v komplexním balíčku jako mobilní bezpečnostní řešení (Enterprise Mobility Management, EMM). Zavedení EMM představuje pro mnohé firmy novinku, se kterou se postupně seznamují.

Teprve praktická zkušenost ukáže, jaká pozitiva a nedostatky v sobě skrývá, jaké úpravy je u MAM a MDM nástrojů potřebné realizovat, nakolik budou úspěšné a v souladu s požadavky zákazníků. Nemluvě o finanční zátěži na IT rozpočty firem.

Inovace všude kolem

V oblasti softwaru si své místo na špičce nejpoužívanějšího mobilního operačního systému již úspěšně zajistil Android. Zařízení fungující na tomto systému si do zaměstnání přináší stále více lidí. Proto nebyl žádným překvapením záměr Googlu vytvořit Android pro práci (Android for Work), bezpečnější a snadno ovladatelný i na pracovišti. Jak vypadá v praxi? Pracovní profily využívají byznys aplikace, čímž jsou od sebe oddělená pracovní a soukromá data, takže zaměstnanci můžou používat stejné zařízení v pracovním i osobním životě. Zatímco firma vzdáleně spravuje pracovní aplikace, osobní aplikace a data jsou ponechány beze změny.

Android pro práci poskytuje svým uživatelům jak větší výkon a vylepšené multimediální funkce, tak vyšší bezpečnost. Google paralelně vytvořil Play for Work, systém pro řízení a nasazování aplikací Android pro práci. Ten umožňuje snadné nasazení podporovaných aplikací, jejichž rozsah Google snadno rozšíří díky řadě IT partnerů a podnikům transparentně poskytne vhodnou alternativu pro řízení mobilních zařízení.

Co se týče hardwaru, v letošním roce můžeme očekávat růst používání phabletů (přenosných zařízení s dotykovým displejem kombinujících principy chytrého telefonu a tabletu). iPhone 6 Plus, Samsung Galaxy Note 4, Google Nexus 6, LG G Flex 2 nebo LG G3 a phablety dalších výrobců zaujmou uživatele nejmodernějších telefonů i tabletů nejen větší velikostí displeje, ale především funkcionalitami, jež jim tato all-in-one zařízení poskytují. A která budou při zavádění BYOD do firem znamenat další důležitou výzvu. Nemluvě o vývojářích, kteří budou muset aplikace rychle přizpůsobit novému tvaru nově používaných zařízení. S ohledem na marketingové kampaně, které uvádění phabletů na trh provázejí, lze očekávat vliv zvýšeného prodeje phabletů především na pokles zájmu o tablety a s tím spojený zájem o používání těchto zařízení v podnikové praxi.

Být, či nebýt BYOD?

Pokud bychom se chtěli na výhody a nevýhody BYOD podívat z nadhledu, uvidíme obrovskou mozaiku složenou z drobných, vzájemně se překrývajících součástí. Otázkou je, zda má rčení „být, či nebýt BYOD?“ v dnešní době ještě vůbec smysl. Chytrá mobilní zařízení se stávají dostupnějšími pro stále větší spektrum lidí. Moderní technologie usnadňují lidem práci, odstraňují geografickou vzdálenost a propojují pracovníky z různých profesních oblastí. Globálně je stále zřetelnější trend práce na dálku, mimo kancelář, který především u malých firem snižuje náklady na zaměstnance (nemluvě o nákladech na hardware). U větších firem umožňuje zapojit do pracovního procesu především expertní zaměstnance, kteří nemusí být nutně v konkrétní dobu na konkrétním místě. Stačí, když jsou na příjmu. Optimálně kdykoli a kdekoli.

Dá se říct, že BYOD není příčina, ale důsledek doby. I když, pro výrobce bezpečnostního softwaru, ředitele firem a vedoucí IT oddělení zároveň důvod k zamyšlení, jak řešit bezpečnostní problémy a vzdáleně řídit podniková data v době, kdy přestává být možné oddělit práci od soukromí. Pokud nezmáčknete tlačítko „vypnout“.

INSIDE 2014 BYOD


Článek byl v tištěné podobě publikován v příloze Connect! pro IT profesionály časopisu Computer 5/15. Zajímají vás aktuální trendy a strategie na trhu IT? Sledujte INSIDE, unikátní nezávislou informační službu, která pokrývá český, slovenský a světový trh informačních technologií a telekomunikací (ICT).

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s